logotype
img1
img2
img3
img4
img5
img6

Z histórie ... PDF Tlačiť E-mail

TUSK Podunajské Biskupice
(mužstvo futbalových nadšencov)

Názov TUSK (Temetö Utcai Sport Klub) vzniklo už pri zrode futbalového mužstva, keď v roku 1960 nadšenci koženej lopty z okolia Cintorínskej ulice založili klub, v ktorom sa hrával od začiatku predovšetkým futbal, ale občas aj stolný tenis či karty. Tento sportový spolok založili vtedajší starí páni – otcovia, strýkovia či príbuzní súčasných hráčov klubu, ako napríklad Kollerovci, Szászovci, Ágh, Kalmár, Surman, Csöllei, Snékel, Rigó, Jurza, Göndör, Babb, Puss, Košťál, Gábriš a Mészáros.

Súpermi vtedajších TUSK-árov boli ďalšie futbalové mužstvá ako „Real Vasút“, „FC Szoros“ alebo „Tryskáč“. Hrávalo sa na ihrisku za hrádzou. Toto ihrisko však zrušili a mužstvo bolo presťahované za „Snákel“ pri hrádzi. Na tomto ihrisku sa hrávalo dlhé roky, až kým parcelu nerozdelili na záhradky a futbalové pole sa premenilo na zeleninárske osady.

V 80-tych rokoch, na začiatku novej éry TUSK, sa začalo hrávať už na starom Tryskáči. Hrali sa priateľské zápasy, ale aj turnaje. Pravidelnými účastníkmi týchto turnajov popri TUSK boli „Tryskáč“, „Hviezda-Trambus“, „Canada“ či novinári z Pravdy. Niektorí hráči, ktroí boli pri znovuzrodení TUSK-u ešte stále hrávajú. Hráči Fülöp Laco, Csöllei Ati, Kalmár Peti, ktorí už majú na svojich dresoch 50-ku, alebo o niečo mladší Mónosi, ešte stále môžu byť príkladom pre mladších spoluhráčov. Ďalším pionierom z tej doby bol Tibor Rajna, ktorý však už medzi nami nie je.

Od 90-tych rokov sa mužstvo postupne vyvíja. Prichádzajú aj odchádzajú hráči, no základ mužstva sa nemení už dlhšiu dobu. Sú medzi nami 50-nici: Fülöp L., Csöllei A., Kalmár P., Mónosi T.; 40-nici: Fülöp P., Mészáros R., Ferencz Á., Rigó B., Szász R., Ozogány K., Putz W.; 30-nici: Orbán R., Prikler P., Ivanov D. alebo tí najmladší Cýcha M., Nemec R., König R.

Mužstvo každoročne organizuje vlastný turnaj na pamiatku niekdajšieho hráča klubu Tibora Rajnu. V tohtoročnom 10. ročníku sme obsadili 2. miesto za Tryskáčom, ale pred Hviezdou a Starými pánmi P.Biskupíc. Okrem tohto tradičného turnaja sa zúčastňujeme dalších turnajov na novovybudovanom všešportovom areáli „Tryskáč“, ale aj medzinárodných turnajov v Budapešti alebo v neďalekých obciach.

Medzi zaujímavejšími turnajmi môžeme spomenúť z roku 2009 turnaj SDKÚ – 1. miesto, turnaj v Budapešti – 3. miesto, otvorenie Tryskáča – 2. miesto. Z aktuálneho roka 2. miesto na Memoriáli T. Rajnu alebo 1. miesto v Čiernej Vode (okr. Galanta)

Aby sme mohli naďalej dosahovať takéto úspechy, musíme získať aj mladších, ešte aktívnych futbalistov, ako mladý Ferencz, Csöllei či Szász, ktorí už teraz vypomáhajú pri niektorých turnajoch a nesú červeno-zeleno-bielu vlajku TUSK-u ďalej.

Náš futbalový klub aktívne sa zapája aj do spoločenského života mestskej časti. Tradične sa zúčastňujeme súťaže vo varení guláša, kde predajom nášho guláša prispievame na dobrú vec.

(Stránka klubu: www.tusk.ferar.sk)

Pripravili: Fülöp Ladislav, Ferencz Árpád